Земјотрес со јачина од 3,7 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 3,7 степени по Рихтер го погоди југот на Албанија околу 16 часот, а епицентарот бил во близина на Химара, 15 километри северозападно од Ѓирокашта, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Освен паниката предизвикана од земјотресот кај локалното население, засега не е забележана материјална штета, јави дописникот на косовскиот онлајн портал од Ѓирокастра,пренесе Денес.рс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e