Во Србија недостик на лекови за пациентите со дијабет, жените го купуваат за слабеење

Медиумтие во соседството пишуваат дека во српските аптеки има недостиг од иновативниот лек за дијабетес „ozempic“ (ozempic) затоа што жените масовно го вбризгуваат во себе за да ослабат, копирајте ги сестрите Кардашијан и милијардерот Илон Маск! Така, наместо бесплатно на рецепт, дијабетичарите можат да го најдат на црно само по цена од 15.000 динари (7.500 денари).

Покрај тоа што поради овој бизарен тренд ги загрозуваат дијабетичарите на кои им е потребен овој лек, сериозно го загрозуваат и своето здравје оние кои го користат за слабеење. Лекарите апелираат до сите кои го користат за слабеење што поскоро да прекинат, бидејќи во спротивно може да имаат бројни несакани здравствени последици, но и дека штом престанат да го користат, килограмите што ги изгубиле ќе се вратат многукратно. Нарушување на свеста, хипогликемија, проблеми со срцето, се само дел од опасностите кои им се закануваат на оние кои вбризгуваат „оземпик“ на свои раце.

Според експертите, овој лек ослободува хормони одговорни за ситост, така што луѓето се помалку гладни и затоа јадат помалку. Според проф. Д-р Едита Стокиќ од Клиничко-болничкиот центар во Војводина, специјалист по интерна медицина и ендокринологија, „оземпик“ не смее да се зема самостојно бидејќи може да направи хаос по телото.

– Лекот за кој зборуваме е една од големите иновации во областа на лекувањето на дијабетесот. „Оземпик“ веќе неколку години е присутен на пазарите во различни земји, а од јуни минатата година е достапен и во Србија. Сепак, иако, меѓу другото, делува и на намалување на апетитот, недозволиво е да се зема самостојно. Тој, како и секој лек, се препишува и се користи само за состојби и болести за кои е наменет и регистриран – забележува д-р Стокиќ.

Лудоста на „Оземпика“ започна откако сестрите Ким и Клои Кардашијан, како и милијардерот Илон Маск се пофалија дека благодарение на овие инјекции кои се инјектираат во стомакот или бутот изгубиле вишок килограми. Нив ги користеше и плус сајз моделот Реми Бадер (27), но и се случи она што најмалку го посакуваат дебелите – повторно се здебели. Како што рекла, ефектот на слабеење престанал веднаш штом престанала да си дава инјекции.

– Потоа следеше компулсивно прејадување, со кое успеав да се справам и претходно. Како резултат на тоа, за кратко време не само што ги вратив сите изгубени килограми, туку и ги удвоив – откри Реми.

На прашањето какви последици може да има врз здравјето на жените кои го злоупотребуваат за слабеење, лекарката објаснува:

– Најчести несакани ефекти се гадење и дијареа. Корисните ефекти врз намалувањето на телесната тежина со овој лек се потврдени и тестирани само кај луѓе со дијабетес и ова е единствената правилна употреба. Затоа повторувам дека овој лек не треба да се зема самостојно, без надзор на лекар!

Со лекарката се согласува и ендокринологот од Универзитетскиот клинички центар на Србија, д-р Снежана Половина. Таа вели дека жените кои не боледуваат од дијабетес никогаш не треба да користат такви лекови.

– Ризиците од земање лекови се големи! Доколку ги пиете сами, без совет и препорака на лекар, може да настанат сериозни нарушувања. Може да создаде проблем со метаболизмот на шеќерот, лачењето на инсулин и да предизвика хипогликемија. Овие нуспојави не се јавуваат кај луѓе кои боледуваат од дијабетес тип 2, но луѓето кои го немаат споменатото нарушување и ги земаат овие лекови навистина можат да добијат опасни нарушувања на свеста, како и да им се наруши срцевиот ритам – вели д-р Половина.

Нутриционистот проф. Д-р Јагода Јорга нагласува дека лековите не може да се купат без договор со лекар и со тоа лесно да се користат.

– Ова е сосема бесмислено и многу неодговорно. Не секој лек може да делува исто кај секого и да го постигне истиот ефект. Не можете да пиете нешто само затоа што некаде сте слушнале дека тоа ќе ви ги реши проблемите. Лековите мора да ги препише лекар кој ќе ве прегледа и ќе ги направи потребните тестови. Исто е и со дебелината. Дури и за слабеење, прво треба да посетите стручно лице, потоа да ја намалите исхраната и да земате лекови само ако лекарот ви препорача. Жените никако не треба така лесно да го земаат овој лек, бидејќи освен големите шанси да не ја постигнат посакуваната цел, можат да имаат и негативни здравствени последици – советува проф. д-р Јорга.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e