Медведев се закани со нуклеарно оружје: Ова секако не е блеф

Дмитри Медведев, поранешен претседател на Русија и заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност, повторно го споменува нуклеарното оружје.

„Нашите непријатели сакаат да даваат арогантни изјави. Тие ги користат концептите на слобода, демократија и мисија, што всушност е само вербална дијареа. Фонтаните на дијареичната демагогија, заедно со злобната пискава реторика, станаа долго докажано оружје на англосаксонскиот свет со кое го опсипуваат остатокот од човештвото во обид да ја одбранат својата ексклузивност и право да владеат со светот“, започна Медведев во нова објава на неговиот канал Телеграм.

Тој се осврна и на изјавите на западните лидери, како што се американскиот претседател Џо Бајден и британската премиерка Лиз Трас, за руските нуклеарни закани.

„Тие бараат Русија да ја тргне раката од нуклеарното копче. Заедно постојано ни се закануваат со „застрашувачки“ последици доколку Русија употреби нуклеарно оружје. А тетката од Лондон, млада на ум, е целосно подготвена веднаш да започне со размена на нуклеарни напади со нашата земја“, изјави тој.

„Морам повторно да потсетам – за оние глуви луѓе кои можат само да се слушнат – Русија има право да користи нуклеарно оружје доколку е потребно, во однапред одредени ситуации“, посочува Медведев.

Тој додава дека Русите имаат право да користат нуклеарно оружје доколку тие или нивните сојузници се под нуклеарен напад или ако агресијата со конвенционално оружје го загрозува опстанокот на нашата земја.

„Покрај тоа, ќе направиме се за да спречиме појава на нуклеарно оружје кај нашите непријателски соседи“, додаде Медведев и наведе дека тоа важи и за Украина.

„Тие разбираат дека ако заканата за Русија ја премине воспоставената граница на опасност, ќе мора да одговориме. Без ничија дозвола, без долги консултации. И тоа дефинитивно не е блеф“, ги повтори зборовите на рускиот лидер Владимир Путин.

Тој тврди дека НАТО не би реагирал доколку Русија го употреби „најстрашното оружје“ во Украина бидејќи Лондон, Вашингтон и Брисел се поважни за алијансата отколку Украина.

„Прекуокеанските и европските демагози нема да страдаат во нуклеарна апокалипса и затоа ќе ја проголтаат употребата на какво било оружје во актуелниот конфликт”, изјави Медведев, пренесе Н1.хр.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e