Киднапиран патнички авион со 118 патници во него

Патнички авион со 118 патници во сопственост на Либија денеска беше киднапиран. Како што јави ДПА, киднаперите ги принидуле пилотите да го приземјат леталото на Малта.

 Авионот „Ербас А320“ сообраќал на реалција Себха-Триполи.

Премиерот на Малта, Џозеф Мускат на Твитер објави дека бил „информиранан за ситуацијата со киднапирање на авионот, кој извршувал внатрешен лет во Либија“.

– Во тек е операција за справување со оваа вонредна ситуација, одаде Мускат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ