Гувернерот на Харков: Руските сили погодија средно училиште

Руските сили во четири часот утринава удриле во средно училиште во областа Харков, според извештајот на гувернерот на тој регион Олех Сјунјехубов, а нема извештаи за жртви.

Сјунјехубов во најновиот ажуриран статус на социјалните мрежи изјави дека „непријателот во текот на денот ги нападна градовите и селата во Харков, Изум и Боходухив“.

„Како резултат на гранатирањето, уништени се станбени згради, фарми, гаражи и други објекти“, додаде Сјунехубов, пренесе „Гардијан“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e