„Гасум“: Русија денеска ја запре испораката на гас за Финска

Од денеска прекинаа испораките на рускиот природен гас за Финска, соопшти финската државна енергетска компанија „Гасум“, откако скандинавската земја одби гасот да му го плаќа на „Газпром“ во рубљи.

„Испораките на природен гас за Финска според договорот за снабдување се прекинати“, се наведува во соопштението на „Гасум“. Оттаму додаваат дека место тоа, природниот гас ќе се снабдува од други извори преку гасоводот „Balticconnector“, што ја поврзува Финска со Естонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e