6-годишен ученик во САД застрелал наставник

Директор на основно училиште во американската сојузна држава Вирџинија добил отказ откако шестгодишен ученик пукал од пиштол и ранил наставник на почетокот на годината.

Училишниот одбор гласаше 5 спрема 1 за отпуштање на Џорџ Паркер само неколку часа откако неговиот адвокат ја објави тужбата.

Абигејл Цвернер, 25-годишна наставничка, била пуштена од болница минатата недела откако била застрелана во градите во нејзината училница.

Се уште не е познато како шестгодишното момче дошло до пиштолот. Полицијата пријавила расправија во училница во прво одделение која резултирала со еден истрел.

Не се работи за случајно пукање, соопшти полицијата, пренесе Индекс.хр.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e