Рашфорд е поефикасен од Кристијано и Анри

Најдобриот фудбалер на Манчестер Јунајтед оваа сезона – Маркус Рашфорд не само што продолжува да ја импресионира цела Англија во последните неколку месеци, туку и ги надмина легендите на англискиот фудбал со своите резултати.

Десетката на „црвените ѓаволи“ веќе има 200 натпревари на сите турнири, постигнувајќи 64 голови и 31 асистенција, што значи дека Рашфорд придонел за 95 гола на неговиот тим.

За исто толку натпревари, европскиот шампион Кристијано Роналдо има постигнато 47 пати и асистирал за гол уште 41 со екипата на 20-кратниот шампион на Англија.

Поранешниот капитен на Арсенал, Тиери Анри е во топ 3 по овој показател. Светскиот шампион во 1998 година со Франција има постигнато 50 гола и асистирал за уште 11 на англиските и европските терени во дресот на „топџиите“.

Покрај неверојатниот настап во текот на овој период, производот од школата на рекордерот по титули во Премиер лигата е трет најмлад играч во клубот кој стигнал до 200 дуели по Џорџ Бест и Рајан Гигс.

На колку повеќе достигнувања ќе стане автор 22-годишниот крилен играч со тимот на Јунајтед или друг англиски тим, само времето ќе каже.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ