Мбапе е најкорисен играч во светот според ЦИЕС

Фудбалерот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе се најде на врвот на рангирањето на најскапите играчи во светот според „CIES”.

Меѓународниот центар за фудбалски истражувања со седиште во Швајцарија, состави листа на најскапите фудбалери во светот, проценувајќи ја нивната потенцијална трансфер вредност.

Во Топ 10 на ЦИЕС се најдоа:

1. Килијан Мбапе, ПСЖ – 205,6 милиони евра

2. Винисиус Жуниор, Реал Мадрид – 185,3

3. Ерлинг Халанд, Манчестер сити – 152,6

4. Педри, Барселона – 135,1

5. Џуд Белингем, Борусија Дортмунд – 133,7

6. Фил Фоден, Манчестер сити – 124

7. Френки де Јонг, Барселона – 112,5

8. Луис Дијаз, Ливерпул – 110

9. Рубен Диас, Манчестер сити – 109,6

10. Феран Торес, Барселона – 109,5.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e