Арсенал го победи Евертон и се проби на деветтото место во Премиер лигата

Арсенал го совлада Евертон со 3:2 вечерва на домашен терен во 27-то коло од Премиер лигата.

Лондончанките, освојувајќи 37 бода, се искачија на 9. место на табелата, додека „карамелите“ падна на 11-то место (36 поени).

По назначувањето на Микел Артета на функцијата главен тренер, Арсенал загуби само еднаш на девет средби во Премиер лигата.

На другите две неделни средби од ова коло, Манчестер јунајтед го победи Вотфорд со 3:0, со истиот резултат Вулвс славеше на дуелот со Норвич. зс/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ