Уапсена Ники Минаж – причината е дрога

Американската раперка Ники Минаж го откажа концертот во Манчестер, Англија, во саботата, откако рече дека била приведена од полицијата на аеродромот Шипхол во Амстердам под обвинение за поседување лесни дроги.

„И покрај најдобрите напори на Ники да го истражи секој можен начин да продолжи со вечерашниот настап, денешните настани го направија тоа невозможно“, објави тој на X Co-op Live местото во Манчестер. 41-годишната раперка била приведена неколку часа пред закажаниот почеток на настапот.

Холандската полиција потврди дека 41-годишна Американка била приведена во саботата поради поседување лесни дроги, додавајќи дека е забранет извозот на такви супстанци од Холандија. Полицијата не соопшти за кого станува збор, а во подоцнежната објава на платформата на социјалните мрежи Х се вели дека жената била казнета и пуштена околу 19:45 часот по Гринич.

Поминаа 45 минути откако Минаж требаше да го започне своето шоу во Манчестер. Пејачката претходно објави видео на X во кое вработена во Шихол наводно и кажува дека полицијата сака да и го „пребара целиот багаж“.

На друго видео на нејзините социјални мрежи се гледа како полицаец и кажува дека „носи дрога“. Во видеото Минаж демантира.

„Се обидоа да ме спречат да дојдам на концертот. Ми ги земаа торбите пред да можам да ги видам. Ги ставија во авионот. Сега велат чекаат царина. Вака изгледа кога на луѓето им се плаќаат големи пари за да се обидат да ја саботираат турнејата откако сè останато не успеа. Сè што правеа беше незаконски“, тврди Ники Минаж.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e