Почина актерката Гудрун Уре, познатата Супер бабичка

Актерката Гудрун Уре почина во својот дом во Лондон во вторникот на 98 годишна возраст.

Уре ја започна својата кариера во театарот работејќи со Орсон Велс, а подоцна се појави во филмови и серии.

Таа ја играше Супербаба кога имаше 59 години, а серијата се емитуваше помеѓу 1985 и 1987 година и имаше 27 епизоди.

Дејството на серијата се одвива во измислен град и го следи 12-годишниот лондонски ученик Вилард со дислексија, кој бил задеван од луѓето и отишол кај својата баба во Шкотска за Божиќ…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e