Захариева: Пендаровски ги кочи билатералните односи, им служи на Белград и Москва

Агресијата врз македонските Бугари се одвива под добронамерниот поглед на властите во Република Македонија. Во отсуство на акција, извинувањата и ветувањата на македонските власти не се доволни, изјави поранешната министерка Екатерина Захариева во интервју за Бгнес.

„Претседателот Стево Пендаровски не ги штити интересите на својата татковина, туку служи на политиката на Србија и Русија на Балканот. Тој со своите изјави го кочи развојот на односите меѓу Софија и Скопје“.

Ова во интервју за БГНЕС го изјави Захариева, сега претседателка на Комисијата за надворешна политика на 48. Народно собрание, а поранешна вицепремиерка и министерка за надворешни работи, во периодот од 2017-2021.

„Бугарија мора да има многу дефинитивна и остра реакција на изјавата на претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски. За жал, ова не е првпат да дава остри изјави кои не помагаат во развојот на билатералните односи“, категорична е Захариева.

Во таа насока таа денеска свика седница на Комисијата за надворешна политика, на која ќе биде сослушан и амбасадорот во РСМ, Ангел Ангелов. „Многу е важно од него да се слушне од прва рака, кој е начинот за нормализирање на односите, каква треба да биде бугарската реакција, да го слушнат и ставот на народните избраници и шефот на дипломатијата“, рече Захариева.

Таа се согласува дека треба да се смират односите меѓу двете земји, но затоа пред се мора, како што вели, да соработуваат официјалните власти во Скопје, бидејќи не без нивна помош ескалира тензијата кон македонските Бугари. Захариева инсистира македонските власти да ги избришат списоците со имињата на македонските Бугари, кои ги содржат нивниот матичен број и адреси, а не да се преправаат дека „не ги гледаат“. Списоците уште еднаш поминаа, треба да се избришат и да се претресат лицата кои ги дистрибуираат“, рече заменикот на ГЕРБ и претседател на Комисијата за надворешни работи.

За сугестиите што Пендаровски ги даде во својот говор за прогласување на бугарските политичари за персона нон грата, Захариева рече: „Силно се надевам дека македонската влада нема да го почитува неговото барање, бидејќи тоа многу повеќе ќе ги ескалира билатералните односи. Ова ќе им служи на оние бугарски политичари кои не сакаат да ги пуштат на територијата на РСМ. Некои од нив исто така не помагаат за нормализирање на односите“.

Посетата на шефот на македонската дипломатија Бујар Османи во неделата, при која тој отиде во ВМА за да ја види состојбата на претепаниот Христијан Пендиков, таа ја оцени како обид за смирување на ситуацијата. Сè уште слушнавме извинување од министерот Османи, но не и од нивниот премиер“, се присети Захариева, но ја потенцираше неизвесноста во која живеат Пендиков и луѓето со бугарска самосвест во РСМ.

„Факт е дека Христијан Пендиков не се чувствува безбедно и се плаши да се врати. Факт е дека повеќе сакал да се лекува во Бугарија. Тоа е исто така многу индикативно за неговата доверба во овие посети и зборови. Тоа е нула. Во недостиг на дела, зборовите не се доволни“, рече Захариева.

Таа потсети дека ова не е првпат да има физичко насилство врз македонските Бугари, тие секојдневно да се подложени на вербален притисок. „Немањето реакција или реакцијата само со зборови се знаци дека агресијата врз Бугарите се случува под добронамерниот поглед на властите во РСМ“, нагласи за БГНЕС пратеничката Екатерина Захариева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e