Столтенберг: Протоколот со Македонија ќе биде потпишан наскоро

Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека протоколот за влез на Македонија во НАТО ќе биде потпишан наскоро, објави дописникот на МИА од Брисел.
Ова следеше откако Преспанскиот договор беше ратификуван и од грчкиот парламент.

Се очекува грчкиот парламент да испрати допис до седиштето во Брисел, каде што потоа ополномоштени дипломати треба да го потпишат протоколот заедно со министерот за надворешни работи на Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e