Штип: Полицијата расчисти серија кражби

Серија кражби извршени во патнички моторни возила, аптеки и продавници расчисти СВР-Штип, информираше портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова. Според неа тројца сторители од кои и еден малолетник се фатени на лице место, додека извршувале тешка кражба од автомобил.

„Лицата биле лишни од слобода и по целосно документирање на случаите против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.Во истиот период расчистени се и пет кривични дела „тешка кражба“ извршени во  патнички моторни возила, продавници и аптека на подрачјето на Полициската станица Штип, извршени од страна на овие сторители и уште еден малолетник, при што биле одземени  повеќе производи и предмети“, вели Панајотова.

Таа додава дека расчистено е  „разбојништво“ извршено на 5 ноември на Градскиот пазар во Штип над 83- годишна жена од страна на малолетен сторител, кој физички ја нападнал жената, а потоа  и ја одзел чантата.

И ова лице е лишено од слобода и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.  Дел од украдените предмети се одземени од сторителите и вратени на оштетените граѓани.

Во текот на вчерашниот ден регистрирана е и повреда на 36 годишен работник во фабрика во Пробиштип, а случајот е пријавен од страна на Итната медицинска помош.

Ознаки: , ,

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e