Во Куманово било запалено македонско знаме и поставено албанско

Кумановската полиција извршила увид на локации во близина на населбата „Железничка станица“ каде биле испишани графити, било запалено македонското знаме и било поставено знаме на соседна земја, соопштија од полицијата. Случајот во полицијата бил пријавен завчера, кога бил извршен и увид.

– Вчера во 16:28 часот во СВР Куманово било пријавено дека на објект на приватна фирма во близина на железничката станица биле испишани графити и било поставено албанско знаме. Исто така, од страна на полициски службеници од СВР Куманово било утврдено дека на барака на месна заедница спроти Железничката станица биле испишани графити и дека било изгорено државното знаме на Република Северна Македонија, информираа од МВР вчера.

СВР Куманово презема мерки за расчистување на случајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e