Замрзнете лимон, па изрендајте во супа или салата- делува превентивно и спречува рак

Нова научна студија докажа дека лимуноиди, природни состојки присутни во лимон и други агруми, превентивно и сериозно го спречуваат развојот на клетките на ракот, особено ракот на дојката.

Научниците велат дека ништо од лимонот не треба да се фрла. Ниту семките, ни сокот, а посебно не кората.

Лимоновата кора содржи 5 до 10 пати повеќе сок од самиот лимон.

Покрај антиканцерогените ефекти, целиот лимон помага да се ослободи телото од токсини, има антимикробен ефект против бактериски инфекции и габи, е многу добар против паразитите во цревата, го регулира крвниот притисок, делува како антидепресив и е одличен во борбата против стресот и нервните нарушувања.

Лимонот, добро измијте го и ставете го во замрзнувач, цел или на парчиња. Откако добро ќе замрзне, извдете го и изрендајте. Можете да го посипете на салати, сладолед, супи, житарици, во вашиот омилен пијалок …

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e