За студените вечери: Бело варено вино со сладок вкус

Бело варено вино

Состојки:

Литар бело вино (на пр. Шардоне)
1 и пол шолја сок од јаболко
третина од шолја мед и третина од чаша суво грозје
исечен портокал
исечено јаболко
4 стапчиња цимет
стапче од ванила
лажица кардамон
лажичка каранфилче
лажичка ѓумбир

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во подлабоко тавче, тенџере или бокал и се варат околу 15 минути.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e