Вода со ананас – еве зошто е добра за здравјето

Го подобрува здравјето на црниот дроб и бубрезите, го забрзува губењето на килограмите…

Освен што е многу вкусен, ананасот е и многу здраво овошје.

Без оглед дали го јадете плодот или го пиете неговот сок, не можете да погрешите ако го вклучите во секојдневната исхрана.

Можеби најдобриот начин е да пиете вода со ананас – само исцедете ананас во чаша вода и ќе ви се случат следните 8 сјајни работи!

– Ананасот е богат со витамини и минерали, па успешно се бори против воспаленијата. Содржи важен ензим бромелаин, кој е значаен во борбата против воспаленијата и инфекциите.

– Ги исфрла паразитите од вашиот организам и го чисти телото од токсини

– Го поправа здравјето на црниот дроб и бубрезите

– Го забрзува губењето на килограмите

– Ја регулира работата на штитната жлезда

– Делува како природен избелувач на забите и отстранувач на каменецот

– Го подобрува видот бидејќи содржи доста витамин А

– Превентивно делува против ракот

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e