Вклучете морска сол во исхраната, ова се придобивките

Сите добро знаеме дека морето е многу лековито. Тоа го докажува и науката која вели дека 10 дена поминати на море го закрепнува целиот организам.

Но, тие благодети можете да ги „создадете“ и дома, со самото користење на морска сол.

Морската сол содржи над 80 хемиски елементи, започнувајќи од натриум-хлорид преку калиум и магнезиум до манган, благодарение на кои има повеќекратни корисни дејства врз човечкиот организам.

Ова се 7-те предности на морската сол во исхраната:

1. Морската сол го алкализира телото и со тоа помага во балансирање на нивото на киселина во организмот.

2. Морската сол има моќ да го зајакне имунитетот, па организмот станува поотпорен на разни автоимуни болести, грип и алергии.

3. Научниците докажале дека редовното консумирање на морска сол растворена во чаша вода може значително да го намали нивото на лошиот холестерол во телото.

4. Докажано е дека морската сол ја подобрува структурата на коските, а нејзината редовна употреба може да го забави развојот на остеопороза.

5. Морската сол е добар извор на калиум што ја прави делотворна против грчеви во мускулите.

6. Морската сол се смета за природен прочистувач на крвта бидејќи делува како антиоксидант и ги уништува слободните радикали.

7. Морската сол ја подмладува кожата „одвнатре“ бидејќи благодарение на минералите кои ги содржи успешно се бори против акни, псоријаза, егзема и предвремено стареење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e