Топлотен удар – овие совети ќе ви помогнат да се вратите во форма

Избегнувајте напорна работа и разладете се.

Временските прогнози за денеска и следните денови покажаа многу голем скок на температурата, па затоа се препорачува да се заштитите и да избегнувате изложување на сонце.

На топло време постои ризик од топлотен удар кој може да има здравствени последици.

Еве ги сите начини на кои топлината влијае на телото и како телото реагира на тоа.

Тешкотии со дишењето, иритирачка кашлица и бронхоспазам. Астматичарите и децата се изложени на ризик.
Крвните садови се шират, притисокот паѓа.
Поради дехидрација се јавува локална тромбоза.
Нозете отекуваат, течноста се задржува во долните екстремитети.
Срцев удар поради промена на надворешната температура.
УВ зрачењето може да предизвика изгореници на кожата и предвремено стареење.
Катаракта може да се формира поради прекумерна изложеност на очите на УВ зрачење.
Недостигот на течност, а забрзаната работа на бубрезите може да создаде камен во бубрегот.
Потењето поради високата температура може да го промени срцевиот ритам и да предизвика дехидрација и грчеви.
Топлотен удар

Топлотниот удар е ненадеен колапс на телото и е предизвикан од често нагло, прекумерно зголемување на телесната температура и неможноста на телото да се олади со потење и да ја одржува температурата во нормални граници.

Во последните децении се забележува тренд на постојано зголемување на температурата во летниот период, што се одразува на здравјето на целокупното население. Навремените мерки можат да го намалат бројот на заболени од горештини, што значи дека треба да бидете подготвени и да ги ублажите евентуалните негативни здравствени последици и веднаш да реагирате.

Како да се однесувате за време на екстремни жештини?

Оладете го телото и пијте доволно течности за да ја одржувате светлa урината. Пијте редовнo негазирана вода и нискокалорични пијалоци без кофеин, алкохол и шеќер за да не предизвикаат поголема дехидрација. Можете да се освежите со топење на две коцки мраз во устата.

Избегнувајте дехидрација од топлината со пиење лимонада, возрасните на секој час до 2, а децата на секои 15 до 20 минути, една до 2 лажички или голтка вода. Не чекајте да почувствувате жед за да го зголемите внесот на течности, а тоа особено важи за постарите луѓе кои се помалку жедни.

Засолнете се од сонце во периодот од 10 до 17 часот

Избегнувајте да бидете на директна сончева светлина помеѓу 10 и 17 часот, особено деца, бремени жени, постари лица, срцеви пациенти и пациенти со хронични заболувања (ментални заболувања, дијабетес итн.). Луѓето кои работат на отворено треба почесто да одмараат, да се засолнуваат под сенка и да пијат една до една и пол чаши вода на секои 30 минути. Туширајте се или бањајте се во млака вода. Друга можност е да се завиткате во ладни влажни крпи или чаршафи или да се разладите со влажен сунѓер, итн…

Можете да ставите влажни крпи на нозете и рацете на децата, доколку немате уреди за ладење во домот. Носете лесна, широка облека со светла боја изработена од природни материјали. Ако излезете надвор, носете капа или шешир со широк обод и очила за сонце, а корисни се заштита од директна сончева светлина и чадори и вентилатори за ладење на воздухот.

Користете лесна постелнина, по можност без перници за да избегнете акумулација на телесна топлина. Јадете почесто мали и течни оброци – супи и лесни чорби. Избегнувајте храна премногу богата со протеини. Доколку сте во можност, подгответе мешано свежо овошје, таканаречени смути или направете лесна супа, за да ги вратите изгубените минерали, витамини и електролити во телото.

Тргнете се од топлината

Засолнете се во најладната просторија на вашиот стан или куќа, особено ноќе. Избегнувајте да ја напуштате куќата во најтоплиот дел од денот.

Избегнувајте напорна физичка работа. Ако треба да работите напорно, направете го тоа во најстудените часови од денот, а тоа е помеѓу 4:00 и 7:00 часот и по 17:00 часот. Барајте сенка по која ќе шетате низ градот. Не оставајте деца и животни во паркирано возило.

Редовно користете производи со заштитен фактор од штетното УВ зрачење. Посебна грижа треба да се посвети на новороденчињата и малите деца. За нив треба да се користат заштитни средства со највисок фактор SPF 50 и да бидат облечени во лесна облека која ги штити и од УВ зраците. Прилагодете ја вашата изложеност на сончевото УВ зрачење земајќи ги предвид дневните промени во вредноста на УВ индексот. Ако возите, избегнувајте патување во најтоплиот дел од денот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e