Што се не сте знаеле за чиа семето – и како да ви стане навика ова лето!

Ова лековито семе многумина го дефинираат како „магично“ семе, храна која прави мали чуда во нашиот организам. Која е тајната, откриваме специјално за вас…

Што е чиа семето?

Веруваме дека многумина од вас никогаш не слушнале за ова семе, иако постои неколку илјади години. Ацтеките биле првите кои ги спомнале семките од чиа како основна храна што ја користеле како дел од религиозните церемонии, како и за медицински цели.

Кои се главните придобивки од чиа семето?

Чиа е растение најбогато со омега 3 масни киселини, протеини и влакна, а содржи и значителен број витамини, минерали и антиоксиданси. Чиа семето е одлично за регенерација на кожата, но и за согорување на маснотии, го зајакнува организмот и позитивно делува на органите за варење. Нутриционистите се согласуваат дека чиа семето е едно од најдобрите што можете да ги конзумирате доколку се чувствувате слабо, без енергија, бидејќи ја потиснува работата на мускулите, и ослободува енергија во вашето тело, па затоа често го користат спортистите.

Ова семе содржи и 37% диетални влакна, кои ја поттикнуваат работата на цревата. Диетата, односно строгата диета која се базира на конзумирање на ова семе, се покажа како одлична како превенција против рак на дебелото црево.

Зошто чиа семето е добро за кожата, косата и ноктите?

Чиа семето содржи и омега 6 масни киселини, антиоксиданси (само еден грам чиа семе е дури четири пати побогато со антиоксиданси од свежите боровинки) и протеини, кои се исто така важни за здравјето на кожата.

Истражувањата покажаа дека консумирањето на семето чиа влијае и на здравјето на косата и ноктите поради фактот што чиата е голем извор на протеини (20%) кои телото мора постојано да ги има за да ги рефлектира и заштити корените на косата. т.е. нокти кои се направени од кератин протеин.

Дали може да ви помогне да изгубите тежина?

Конзумирањето семе од чиа го намалува апетитот, го забрзува метаболизмот и го активира гликогенот, кој исто така е важен за согорувањето на мастите.

Колку семки треба да изедеме за да го видиме ефектот?

Се препорачува една лажица чиа семки дневно, и не повеќе од тоа бидејќи чиата содржи многу влакна кои можат да го преоптоварат секој со чувствителен стомак.

Како да консумираме чиа?

Чиа семките имаат многу благ и пријатен вкус, а наједноставниот начин е да ги изблендирате семките за смути или да ги ставите во лесна салата богата со витамини, а можете да ги јадете и сами. Трикот е да ги потопите во вода 15 минути, само колку да пораснат до 10 пати од нормалната големина.

Како и кај овесната каша, колку е поголемо семето, толку побрзо вашиот стомак ќе ослободи хормони кои ќе ве „известат“ дека сте сити. Овие семиња, кога ќе се натопат во кокосово млеко и ќе се измешаат со бадеми и ананас, стануваат многу вкусно, а во исто време и здраво задоволство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e