„Сардината“ е моќен чувар на вашето здравје, еве и зошто

Сардините се полни со важни хранливи состојки, што ги става на прво место кога станува збор за исхраната, вели д-р Акс.
Поради високата содржина на омега-3 масни киселини, протеини, витамин Б12 и селен, сардините се меѓу најмоќните чувари на здравјето. Ако се консумираат редовно, тие можат да придонесат за подобрување на целиот организам, а д-р Акс ги објаснува сите придобивки на сардините:

Една порција сардини од околу 75 грама содржи приближно:

– 191 калорија
– 22,7 грама протеини
– 10,5 грама маснотии
– 8,2 микрограми витамин Б12
– 48,5 микрограми селен
– 250 единици витамин Д.
– 451 милиграм фосфор
– 351 милиграм калциум
– 4,8 милиграми ниацин
– 2,7 милиграми железо
– 365 милиграми калиум
– 35,9 милиграми магнезиум
– 0,2 милиграми бакар
– 1,9 милиграми витамин Е.
– 0,2 милиграми витамин Б6
– 1,2 милиграми цинк

1. Богати се со омега 3 масни киселини

Сардините се еден од најдобрите природни извори на есенцијални омега-3 масни киселини во светот. Тие исто така содржат EPA и DHA, два вида на есенцијални масни киселини кои телото ги користи за да го намали воспалението, што резултира во подобрување на здравјето, подобра функција на мозокот и помал ризик од хронични болести.

Истражувањата покажуваат дека конзумирањето храна како сардини која е богата со омега-3 масни киселини може да помогне во лекување на нарушувања на расположението, како што се депресија и анксиозност.

Тие исто така имаат корисен ефект врз здравјето на срцето и докажано е дека го намалуваат нивото на холестерол и триглицерид.

2. Зачувајте го здравјето на коските

Поради големата количина на калциум, сардините можат да ви помогнат да го одржите здравјето на коските.

3. Зачувајте го здравјето на тироидната жлезда

Селенот и јодот се во синергија и се основен состав на сардините. Селенот е неопходен за добро функционирање на тироидната жлезда.

4. Обезбедува на организмот доволна количина на витамин Б12

Недостаток на витамин Б12 може да предизвика симптоми како што се оштетување на нервите, нарушена ментална функција, тешкотии во снабдувањето на клетките со кислород и хроничен замор. Со редовно консумирање сардини, ќе го надоместите недостатокот на овој витамин, што е клучно за правилно функционирање на целиот организам.

5. Тие го намалуваат апетитот

Многу хранлива храна што ќе ви овозможи чувство на ситост до неколку часа.

6. Тие го контролираат нивото на шеќер во крвта

Сардините се полни со здрави масти и протеини, кои делуваат на забавување на апсорпцијата на шеќерот во крвта. Комбинирање на храна богата со протеини и маснотии, како сардини, со јаглехидрати може да го забави ослободувањето на гликоза (шеќер) во крвта, помагајќи при ненадејни флуктуации на шеќер.

Потрошувачката на сардини е особено важна за луѓето кои имаат дијабетес, метаболен синдром или други состојби поврзани со инсулинска резистенција.

7. Подобрување на изгледот на кожата

Сардинските масни киселини играат голема улога во здравјето на кожата. Тие ги олеснуваат воспалителните процеси на кожата и и даваат здрав сјај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e