Природно и ефикасно: Рецепти со „чуваркуќа“ кои мора да ги примените!

Билката, која го носи поетското име „камена роза“, може да се натпреварува со алое за неговите лековити својства, тврдат лекарите.

Во Србија, таа е позната како чувар на куќата, додека во Русија, ова растение отсекогаш се нарекувало молодило – „трева што ја враќа младоста“. Во времето на принцот Владимир Велики, сите жени и девојки се миеле со сокот од оваа билка за да ја направат својата кожа поубава и свежа.

Чуварот на куќата има антиинфламаторно, антитоксично и антибактериско својство. Ја намалува болката и промовира брзо зараснување на раните и исекотините. Свежите лисја од каменот роза со мед се користат за срцеви заболувања, а чајот се препорачува против воспаление на окото и увото, херпес и болести на гастроинтестиналниот тракт.

Покрај тоа, ова растение помага при лекување на фиброиди, цисти и неплодност.

РЕЦЕПТ

Исечете ги свежите лисја на оваа билка во блендер и исцедете го сокот. Додадете ладна вода во сокот во сооднос 1: 1. Гответе 2-3 минути, оставете да се излади. Исплакнете ја устата 5 минути – 3 пати на ден.

Кај бубрежни заболувања

Истурете 15 гр суви лисја од чувар на куќата со 250 милилитри вода. Гответе 10 минути. Пијте една лажичка чај 4 пати на ден.

За неплодност

Истурете лажица сушени лисја во чаша врела вода. Оставете да отстои 4 часа. Пијте 30 мл чај 3-4 пати на ден.

За дијареја

Истурете една лажица сушени лисја од билката со половина литар врела вода. Почекајте 2 часа да остине. Консумирајте 15 мл чај 4 пати на ден.

За гастритис

Истурете две лажици сушени лисја со половина литар врела вода. Оставете да отстои 3 часа. Пијте 50 милилитри чај 3 пати на ден.

За нормализирање на метаболизмот.

Истурете 20 гр свежи лисја во чаша врела вода. Почекајте 3 часа. Земете 30 ml пијалок 3 пати на ден.

За изгореници, исекотини и чиреви на кожата

Ставете 50 гр суви лисја во термос, истурете 600 милилитри врела вода над неа. Почекајте 4 часа да остине. Ставете го на болното место.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e