Пијалок кој ќе ве држи сити со часови

Сезоната на грозје започна. Според една студија, 72 милиони тони од ова овошје се произведува годишно во светот, а најголем дел е наменето за вино. Сепак, покрај виното, многумина сакаат да уживаат во вкусното грозје.

Без разлика дали сте љубител на бело или црно грозје, јадењето на ова овошје има голем број здравствени придобивки. Грозјето е богато со антиоксиданти кои помагаат во одржување на здравјето на нашите клетки. Покрај тоа, грозјето помага да се намали холестеролот и воспалението, и е добар извор на витамини (особено Ц и К) и растителни влакна.

Влакно од грозје промовира здраво варење и помага во спречување на запек, а придобивките не завршуваат тука. Грозјето може да биде добар сојузник во спречувањето на срцеви заболувања и да помогне во слабеење и подобрување на здравјето на очите.

Сите овие придобивки се доволна причина да се вклучи грозјето како состојка во вкусните и хранливи сокови за да се започне денот.

Состојки за кашест сок од грозје:

50 грама бебе спанаќ
140 грама грозје
1 банана
1 лажица семе од коноп
чаша вода
неколку коцки мраз

Подготовка:

Ставете ги состојките во блендер и измешајте додека смесата не се изедначи.

Семе од коноп

Овој хранлив, но нискокалоричен пијалак ќе ве одржува сити со часови благодарение на семето од коноп, кое е богато со протеини, растителни влакна и омега-3 и омега-6 масни киселини. Тоа е супер храна која, доколку се воведе во вашата диета, може да ви помогне да го зајакнете вашето тело.

Покрај антиоксидансите, семето содржи и есенцијални аминокиселини, магнезиум, фосфор, железо и цинк, што го прави едно од најдобрите додатоци за кашест сок.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e