Пет солени грицки во кои можете да уживате без да се грижите дека ќе се здебелите

Солените ужинки се популарна закуска во која уживаат многумина. Нудат крцкавост и вкус на кој тешко може да се одолее. Сепак, најпопуларните солени грицки се во исто време многу калорични, мрсни и нездрави и не треба често да се јадат. Добрата вест е дека постојат здрави алтернативи во кои можеме да уживаме и кои ќе ги задоволат нашите потреби за ужина.

Леблебија

Леблебијата содржи протеини и влакна и ви помага да се чувствувате сити и задоволни подолго време, а истовремено ја намалуваат желбата за нездрави грицки. Крцкавата текстура и зачинетиот вкус, кои наутот ги добива со додавање на одредени зачини, ги прави задоволувачка алтернатива на висококалоричните грицки како чипс или крекери. Освен тоа, наутот нема многу калории и масти, а е богат со хранливи материи како витамини, минерали и антиоксиданси.

„Леблебијата е богата со влакна и протеини, а нискокалорична. Високото количество на влакна и протеини може да ви помогне да останете сити во текот на денот и да ве спречи да се прејадете. Ова може да спречи зголемување на телесната тежина со текот на времето“, вели диететичарот Џеси Федер.

Солени ореви

Јаткастите плодови се богати со здрави масти, протеини и влакна кои придонесуваат за зголемено чувство на ситост. Сепак, важно е да контролираме колку јаткасти плодови јадеме бидејќи тие можат да бидат многу калорични, пренесува She Finds.

Нутриционистката Мери Сабат објаснува дека солените јаткасти плодови се еден од најдобрите избори за заситување и здрава ужина. „Оревите се полни со здрави масти, протеини, влакна и разни есенцијални хранливи материи. Тие можат да обезбедат чувство на ситост и да помогнат во контролирањето на гладот“, истакнува Сабат.

Чипс од зеленчук

Во споредба со традиционалните чипсови од компири, чипсот од зеленчук често е понизок калоричен, што ги прави полесна закуска што може да помогне да се намали вкупниот внес на калории кога се обидувате да изгубите тежина. Овој тип на чипс обично се прави од зеленчук како што се моркови, кељ или цвекло, што значи дека задржува некои од витамините, минералите и антиоксидансите кои се наоѓаат во зеленчукот.

„Растителни чипсови, направени од лиснат или корен зеленчук како кељ, спанаќ, моркови и тиквички, обично се сушат, печат или „пржат на воздух“, што значи без додадено масло, сол или путер. Ова ги прави опција за нискокалорична закуска и нуди дополнителни хранливи материи и витамини“, вели диететичарот и нутриционист Крутика Нанавати.

Пуканки подготвени без сол или путер

Пуканките се цело зрно, што значи дека се богати со диетални влакна. Влакната помагаат да се чувствувате сити подолго време, намалувајќи ја желбата за грицкање на нездрава храна. Без додаден путер или масло, пуканките испукани со воздух се опција за ужина со малку маснотии, што ги прави погодни за оние кои сакаат да го намалат внесот на маснотии.

“Оваа закуска е одличен начин да јадете солена храна без да ја уништите вашата исхрана. Пуканките се цело зрно, што значи дека се богати со растителни влакна. Влакната помагаат во варењето и го одржуваат чувството сити, елиминирајќи го искушението за прејадување. Тоа е ниско- калоричен оброк ако не е направен со многу сол и масло“, вели нутриционистката Хелен Бел.

Чипс од сладок компир

Чипсот од слатки компири е паметна вкусна опција за ужина и може да се зачини со билки, зачини или морска сол за дополнителен вкус без додавање прекумерни калории или нездрави состојки. Слаткиот компир е добар извор на диетални влакна, кои се важни за промовирање на ситост и помагање на варењето.

Во зависност од начинот на подготовка, чипсот може да содржи помалку маснотии од традиционалниот чипс. Печењето или пржењето чипс од сладок компир со минимално масло може да помогне да се намали вкупната содржина на маснотии. „Чипсот од слатки компири може да биде хранлива алтернатива на обичниот чипс и може да помогне при губење на тежината“, тврди Нанавати.

Таа додава дека „слаткиот компир е богат со влакна и јаглехидрати, што може да ви помогне да останете сити подолго време и да ја намалите вкупната потрошувачка на калории“, пишува She Finds.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e