Нутриционистите откриваат како да се намалат симптомите на подуеност за време на топлините

Едно од најчестите прашања што луѓето ги бараат на Интернет е како да се ослободат од надуеност и кои намирници ја создаваат.

Тоа прашање се поставува почесто во текот на летните месеци и високите температури, а нутриционистката Стефани Пападакис вели дека топлината предизвикува дехидрираност – што потоа може да доведе до надуеност. Во летото повеќе се потиме затоа што телото се обидува да ја намали температурата, а во процесот губиме вода и електролити – телото се потпира на преостанатите резерви, а потоа се појавува надуеност, замор, вртоглавица. Експертот открива како да се намалат овие симптоми.

Останете хидрирани

Кога сте надуени, веројатно е последното нешто што ви паѓа на памет, но редовното консумирање вода во текот на денот ќе спречи дехидрираност, а со тоа и надуеност. Ако веќе се појави загуба на електролит и дехидрација, најдобро е да пиете млеко, спортски пијалак или кокосова вода.

Избегнувајте храна што ве мачи

Храната богата со растителни влакна како брокулата и карфиол предизвикува надуеност исто како гравот, леќата и пијалаците со кофеин, па затоа треба да се избегнуваат. Алкохолот и газираните пијалаци исто така спаѓаат во оваа група. Нутриционистката Ребека Чарлс ве советува долго да внимавате која храна ве прави надуени и да водите дневник за да знаете што да промените во вашата исхрана.

Избегнувајте подготвени оброци

Лиза Борг, нутриционист, тврди дека готовите замрзнати оброци се полни со конзерванси и сол, така што создаваат чувство на надуеност. Избегнувајте ги исто како храна полна со шеќер.

Нетолеранција на лактоза

Сѐ поголем број луѓе доживуваат симптоми на нетолеранција на лактоза. По консумирање млечни производи како сладолед, сирење и млеко, се создава силно чувство на надуеност и понекогаш силни грчеви. Ако забележите дека овие намирници ве мачат, заменете ги со оние со растително потекло.

Вие сте под стрес

Нутриционистката Емили Роласон тврди дека надуеноста и грчевите во стомакот всушност можат да бидат поврзани со нерви и стрес: „Анксиозноста и стресот се поврзани со варењето, затоа емоциите честопати се рефлектираат на тоа. Луѓето навистина чувствуваат болка и надуеност, но тоа нема никаква врска со храната што ја јадат. Понекогаш се појавува дијареја или запек. За да го избегнете ова, треба да пронајдете начин да се ослободите од стресот, а најдобрата опција е да тренирате“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e