Намаз од ореви – здрава замена за мајонезот

Мајонезот дефинитивно не треба да биде дел од вашата секојдневна исхрана, а во потрага по поздрава алтернатива на овој омилен намаз, наидовме на поздраa верзија на веб-страницата Chrono Kitchen, каде секојдневно можете да најдете најразлични хроно рецепти.

Состојки:

1 шолја индиски ореви
еден пар обични ореви
сок од лимон
3 лажици маслиново масло (или повеќе ако мислите дека е премногу густо)
¼ чаши вода
лажичка сенф
лажичка куркума
зачин
сол и бибер по вкус

Подготовка:

Индиските ореви потопете ги во вода неколку часа. Или пократко, но потоа оставете ја водата да биде топла. Исцедените индиски ореви ставете ги во блендер. Додадете сок од лимон, масло, сенф, вода, куркума и копар. Измешајте сè. Ако сакате оригинален изглед на мајонез, избегнувајте зачин, иако дава одлична арома.

Пробајте и додадете сол и бибер по вкус или можеби повеќе сок од лимон. Можеби многу малку лук. Задолжително пробајте го прво, а потоа додадете ги разните зачини што ги сакате.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e