Кремите за сончање со поголем заштитен фактор не се секогаш подобар избор

Започнаа пеколно жешкиот период од годината, и периодот кога повеќето луѓе го користат за летни одмори, а тоа значи сончање на плажа и пливање во море на многу високи температури. Поради тоа треба да знаеме како да се заштитиме од високиот УВ индекс.

Покрај толку многу опции за заштита од сонце, многумина се прашуваат како да изберат производ што најдобро ќе не заштити од изгореници. Првиот чекор е дефинитивно да се провери факторот за заштита од сонце, односно заштитен фактор.

Повеќето експерти препорачуваат заштитен фактор од 30 или повеќе ако поминете многу време изложени на директна сончева светлина. Сепак, повисокиот SPF не мора да значи и подобра целокупна заштита, пишува Инсајдер.

Треба да знаете дека повеќето креми за сончање се формулирани да блокираат два вида на штетно УВ зрачење, и двете можат да предизвикаат р*к на кожата. Исто така е важно да се знае дека УВА- зраците продираат подлабоко и предизвикуваат брчки, темни дамки и предвремено стареење, додека УВБ- зраците предизвикуваат изгореници и сончање.

„Кога зборуваме за бројот до етикетата СПФ, како што расте, УВА заштитата се намалува поради начинот на интеракција на кремите за сончање, поради што СПФ 100 не се препорачува“, вели д-р Орит Марковиќ, директор на Пигментирани Лезии.

Како да се избере вистинскиот заштитен фактор?
Според Фондацијата за р*к на кожа, кремот за сончање SPF 15 е најдобриот избор за извршување на нормални дневни задачи и активности, како што е шетање на куче. Но, ако планирате да се занимавате со активности на отворено, како што се пешачење или пливање, не заборавајте да изберете SPF 30.

И бидете сигурни дека тоа е секогаш сончање со широк спектар. Кремите за сончање со широк спектар штитат и од УВА и УВБ зраци.

Како да изберете вистинска крема за сончање?
Најдобро е да се избегнуваат аеросолни креми за сончање, бидејќи истражувачите откриле дека повеќето луѓе кои користат креми за сончање ставаат само 25 проценти од потребната количина.

Всушност, за правилно користење на спрејови за сончање, треба да испрскате секоја област, нозете, стапалата, грбот, рацете и рамената, околу шест секунди, што е препорака на експертите од Медицинското училиште Харвард.

Наместо спрејови, изберете густи лосиони и ставете ги 15 минути пред да излезете надвор, така што кожата добро ги апсорбира.

Без оглед на кој заштитен фактор користите, треба да нанесувате крема за сончање на секои два часа ако поминете повеќе време надвор.

Ако штотуку сте се искапеле во базен или море, веднаш ставете нов слој крем затоа што дури и водоотпорните креми не се целосно водоотпорни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e