Кога да пиете железо, кога магнезиум, а кога витамин Ц?

Несомнено е дека урамнотежената исхрана е добар начин да се осигурате дека вашето тело го добива потребниот дневен внес на хранливи материи. За жал, на многумина им е потребно повеќе од храна за да се случи ова. И тука влегуваат витамините во игра.

Витамините се ефикасен начин за подобрување на исхраната, но дали сте се запрашале кога е вистинското време да ги земете?

Не постои специфична возраст за почеток на конзумирање витамини, објаснува нутриционистот Суман Агарвал.

„Секој чии потреби за витамини и минерали не се задоволуваат преку нивната редовна исхрана треба да се консултира со својот лекар и да размисли за започнување на мултивитамински режим“, вели нутриционистот за Vogue.

Агарвал објаснува дека мултивитамините што ги внесувате во вашето тело треба да ги содржат сите витамини од Б-комплексот, бидејќи модерните техники на живеење и готвење често ги исцрпуваат овие хранливи материи. Таа, исто така, сугерира дека треба да содржи и минерали во трагови како што се цинк, селен, железо и калциум, заедно со витамини растворливи во масти како што се А, Д и Е. Тие исто така може да имаат корист од антиоксидантите како ликопен и астаксантин.

„Иако не е неопходно мултивитамините да содржат големи количини на Б12 и Д3 бидејќи ги има во мали количини, сепак може да биде корисно да ги вклучите“, вели нутриционистката.

Кога е најдобро време да се земе мултивитамин?

Витамин Ц: после појадок.

Омега-3 и убикинол: после ручек. Земањето омега-3 со храна може да ја подобри апсорпцијата и да ги намали несаканите ефекти како што се подригнување или рибен вкус.

Железо: Најдобро се апсорбира на празен стомак, најмалку еден час пред или два часа по оброкот. Сепак, железото може да го иритира желудникот, па затоа земањето со храна може да биде подобро за некои луѓе.

Б-комплекс: Задолжително консумирајте го во првата половина од денот.

Калциум: Најдобро се апсорбира преку храната, особено храната богата со витамин Д кој помага во апсорпцијата на калциумот.

Магнезиум: Најдобро е да се земе 15 минути пред спиење, за подобар сон и релаксација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e