Кисела зелка во тегла: Лесна за подготовка, вкусна и полна со витамини

Сечканата кисела зелка во тегла е заборавена зимска храна на Балканот, а порано беше задолжително да се подготви

Состојки:

-2-3 грста зелка за една тегла или 2 средни глави за 12-13 тегли
-2 лажици хималајска сол на литар вода

Подготовка:

Главите од зелката измијте ги и ситно исечкајте ги. Можете да рендате ако ви е полесно. Промешајте ја сечканата зелка и почнете да ги полните измиените и подготвени тегли. После тоа, измешајте ја солта со правилната пропорција на вода и истурете ја зелката до врвот на теглата. Постепено ставете ја зелката во теглата, а помеѓу секое точење добро притиснете со раце, практично набијте ја и притиснете ја до дното. Важно е да биде потопен во текот на целата ферментација. Покријте ја теглата со чиста крпа и ставете ластик за да не падне крпата. На овој начин овозможувате проток на воздух и спречувате навлегување прашина и инсекти.

Добро затворете ги капаците, а потоа измешајте ја секоја тегла неколку пати. Препорачливо е да се меша секој ден за да се имитира процесот на истурање и да се забрза ферментацијата. Теглата ставете ја на ладно и темно место, но не во фрижидер. По 3 недели ќе имате готова исечена кисела зелка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e