Како да приготвите домашен еликсир за здрав вид, особено ако постојано сте пред екран!

Предолгиот престој пред екранот остава траги на вашите очи.

Проблемите со видот не се секогаш поврзани со стареењето.

Денешниот начин на живот и поголемиот дел од работите кои се прават пред компјутер, многу часови учење, користење телефони и други уреди, можат значително да влијаат на очите.

Покрај тоа, постојат генетски предиспозиции од кои не може да се избега.

Ако очите ви солзат и треперат или сте забележале дека буквите ви се матат додека читате, најдобро е да отидете кај офталмолог за да утврдите дали е неопходно да носите очила.

Покрај сето горенаведено, прашање е како да се заштитите од лошите ефекти на екранот.

Постојат очила со специјализирани стакла кои ги штитат очите од зрачењето на екранот, кои не се премногу скапи. Дополнително, до одреден степен можете да влијаете на зачувувањето на здравјето на очите и видот со вашата исхрана.

На очите, како и на другите органи им се потребни одредени материи за да функционираат што подолго и за да го зачуваат самиот вид.

Секако, овој напиток не може целосно да го реши проблемот, но секако помага да ги задржите вашите очи здрави. Станува збор за намирници чии хранливи материи позитивно влијаат на овие органи.

Состојки:

– сок од алое, 200 гр

– мелени ореви, 500 гр

– багремов мед, 200 гр

– сок од 3 лимони

– сок од морков

Се што треба да направите е да ги измешате сите состојки.

Како се користи?

Три пати на ден, половина час пред оброк, земете по една лажица од овој препарат.

Овој еликсир е богат со антиоксиданси, витамини А, Ц и Е, цинк, каротеноиди како лутеин и зеаксатин. Овие материи помагаат во подобрување на видот и го намалуваат дејството на штетните слободни радикали во очното ткиво

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e