Како да ја спасите шминката доколку многу се потите

Најдобри совети за зачувување на шминка во текот на летото и во услови каде што сте сигурни дека ќе се испотите…

Подлога

Откако ја исчистивте кожата и чекавте да се апсорбира кремот, пред да нанесете течна основа, нанесете прајмер што ќе ги изедначи порите и неправилностите, ќе го контролира лачењето на себум, но ќе ја продолжи и издржливоста на вашата пудра. Постојат подлоги за мрсна, комбинирана и сува кожа, а вие изберете ја онаа што најмногу ви одговара.

Водоотпорна шминка

Се разбира, во услови кога температурите се високи, водоотпорната шминка ќе трае подолго. Наместо редовна маскара, изберете водоотпорна која ќе се покаже помалку на очните капаци и нема да се распаѓа на подочниците. Исто така, ако користите туш за очи, пронајдете водоотпорна верзија.

Отстранете го сјајот

Користете специјална абсорбента хартија за да го отстраните сјајот на Т-зоната за неколку секунди. Тие се евтини, и делуваат лесно и брзо – само притиснете ги и грдиот сјај исчезнува. Потоа нанесете пудра во прав на кожата и ако сакате мрсен изглед (сјаен, влажен), одберете ја онаа со осветлувачки честички. Ова ќе го отстрани вишокот сјај и ќе ви даде волшебен летен изглед на кожата.

Заменете го тешкиот кармин со балсам или користете мат кармини

Жените често знаат да бегаат од тешки бои на усните затоа што треба постојано да се обновуваат и санираат. Лесен избор за такви жени е обоен балсам за усни што не мора да биде толку прецизен, а огледало не е потребно за примена. Ако сè уште сакате силни бои на усните, изберете мат верзии на кармини кои се подолготрајни и лесно можат да ја преживеат дури и консумацијата на пијалаци и храна.

Користете сенки за прав

За подолготрајна шминка за очи, избегнувајте користење кремасти сенки за очи и изберете прав. Пред да нанесете сенка за очи, не заборавајте да нанесете подлога за очни капаци што ќе ја зголемат издржливоста и ќе ја зајакне пигментацијата на сенката за очи.

Фиксатор

Откако ќе нанесете шминка, испрскајте го лицето со фиксатор за шминка што дополнително ќе го заостри сето она што сте го примениле на лицето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e