Како да го спречите прекумерното потење?

Температурите сè повеќе се зголемуваат, а многумина ќе почувствуваат сè повеќе влажни маици придружени со непријатен мирис.

Иако потењето е нормална работа, некои од нас се препотуваат. Толку многу што веќе се потат неколку минути по нанесувањето на дезодорансот. Ако сте од овие луѓе, прочитајте неколку совети како да ги средите потните жлезди и да избегнете непријатни мириси.

Препознајте ја разликата помеѓу дезодорансот и антиперспирантот

Потните жлезди се шират низ целото тело и лачат во просек до 7 децилитри пот во текот на денот. Кога бактериите од површината на кожата доаѓаат во контакт со пот, се појавува непријатен мирис од кој сите се обидуваме да се ослободиме со дезодоранси. Сепак, дезодорансите сами по себе не спречуваат непријатни мириси. Тие обично содржат парфем и антисептик кој спречува непријатни мириси.

Антиперспирантот од друга страна содржи хемикалии кои спречуваат потење со затнување на порите на кожата. Тие обично се поефикасни од дезодорансите, но носат и здравствени ризици, но само доколку содржат алуминиум. Имено, во многу големи дози, алуминиумот може да влијае на нервниот систем, и тој често се поврзува со развој на рак на дојка и Алцхајмерова болест.

Нанесете антиперспирант пред спиење

Колку е тешко и комплицирано да се стави антиперспирант? Хм … ќе се изненадите.
Имено, за да биде антиперспирантот најефикасен, треба да се нанесува навечер пред спиење. Бидејќи повеќето луѓе помалку се потат во текот на ноќта, порите подобро ќе ги апсорбираат хемикалиите од антиперспирантот, така што неговото дејство ќе трае подолго. Најдобро од сè, ако сте го нанеле антиперспирантот пред спиење, нема потреба да го ставате повторно наутро. Дури и после туширање. Во тој случај, обичен дезодоранс ќе биде доволен.

Носете антибактериски марамчиња со вас

Доколку прекумерно се потите во средината на денот, секогаш носете влажни марамчиња во торбата со кои можете да избришете одреден дел од вашето тело. Заедно со влажните марамчиња, ќе ви се најде бебешки прав, кој ќе ја исуши кожата и малку ќе ја намириса.

Носете облека што дише

Во текот на летото, изберете облека направена од природни влакна како што се памук или свила. Ова ќе ја подобри циркулацијата на воздухот и ќе ја одржи кожата сува. Ако сте физички активни, изберете синтетички ткаенини за време на тренингот кои се специјално дизајнирани да спречат прекумерно потење.

Пијте многу вода

Хидратацијата одржува ниска телесна температура со што се спречува потењето. Покрај тоа, водата е од витално значење за здравјето, особено во овие топли денови. Недоволното внесување вода може да предизвика нарушување на концентрацијата и расположението, главоболки и варење, бидејќи самата вода ги отстранува сите токсини од телото.

Восок под пазувите

Топлината под областа на пазувите создава идеална средина за бактериите. За да не остане потта под пазувите на влакната под пазувите и да се спречат непријатни мириси, треба пазувите да се депилираат често.

Избегнувајте слатка и зачинета храна

Зачинетата храна е еден од очигледните виновници за потењето. Имено, нашето тело реагира на зачинета храна на ист начин како и на сонцето – се обидува да го олади телото преку прекумерно потење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e