Како „да ги избришете“ модринките на кожата

Модринки што се појавуваат после несмасен удар, обично во аголот на некој елемент од куќа, како што е шкаф или врата, а поради нивниот непријатен изглед кој е пропратен најчесто со виолетова боја, секој од нас сака што побрзо да се ослободи од истите.

Bruise on woman arm. Injection bruises. Doctor and patient.

Наместо нанесување пудра да го прекриете ударот, денес ви ги откриваме 3-те најдобри природни лекови за овој несакан проблем. Станува збор за ефикасни домашни рецепти, кои се многу лесни за подготовка, а кои веднаш ги даваат посакуваните резултати!

1. Маска од компири и мед

Оваа природна маска вклучува варен компир, малку мед и обична вода. Откако компирите ќе се зготват, излупете ги и изрендајте ги. Потоа додаете 1 лажица мед кон истите и измешајте ги со малку млака вода додека не добиете каша. Подготвената маска поставете ја на модринка и оставете ја да отстои околу 15 минути. Повторете го третманот доколку е потребно.

2. Зеленчук како облога

Некои зеленчуци ќе го ублажат и забрзаат исчезнувањето на несаканата модринка. Од голема полза на убавата кожа се зелката, магдоносот, кромидот и доматот. Црвениот кромид е одличен за модринки, бидејќи ја ублажува болката и има антивоспалителни својства. За да ја ублажите модринката, поставете го исецканиот кромид во парче газа и притиснете го на местото на модринката.

3. Масажа со оцет и вода

Измешајте оцет и топла вода во сооднос од 50:50 и лесно тријте на местото на ударот. Овие две состојки ќе ја стимулираат циркулацијата под површината на кожата и ќе предизвикаат акумулираната крв да се апсорбира или исчезне побрзо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e