Ѓумбир и ракија: Тибетски лек кој ја чиста крвта и му дава сила на организмот!

Тинктурата од ѓумбир се приготвува така што ќе измиете, излупите и изрендате 250 г ѓумбир во една тегла. Наполнете ја теглата до врвот со ракија. Оставете ја на суво и ладно место 2 недели. Повремено протресувајте ја теглата. Исцедете ја смесата и во неа додајте 2 лажици мед.

Оваа тинктура се користи за зајакнување на телото, против настинки и грип, совршено го обновува видот и ја зголемува сексуалната желба кај мажите, но и жените.

Се зема по 1 кафена лажичка пред оброк, 2 пати дневно.

Овој стар тибетски рецепт е корисен и за прочистување на крвта и на телото од холестерол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e