Диетата на Д-р Углов: За 2 недели 5кг помалку!

Тој имаше одлично здравје целиот свој живот. Влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот хирург во светот.
Професорот Углов тврди дека прекумерната тежина и премногу јадење се причина за многу болести. Сето ова може да се избегне, па дури и хируршки интервенции, само ако пациентите изгубат тежина.
Прекумерната тежина го намалува имунитетот, го менува составот на крвта, го зголемува холестеролот и предизвикува проблеми со зглобовите. Д-р Углов веруваше дека специјалните вежби можат да ја одржат телесната тежина во зрелоста, кога се очигледни проблеми со забавен метаболизам.
Самиот професор Углов достигна длабока старост на добро здравје, благодарение на фактот што се придржуваше до личните утврдени правила:
Висока активност, физичка и ментална;
Усогласеност (работа и одмор);
Очеличување (туш со ладна вода);
Соодветен сон најмалку 7 до 8 часа на ден;
Целосна апстиненција од алкохол и тутун;
Ограничување на храната.
Лекарот советува да се јаде разновидно, но во умерени количини. Јајца, посно месо, риба, зеленчук, овошје – ги сметаше за најздрава храна. Тој советуваше да пиете сурутка и вода секој ден.
Углов советуваше целосен прекин на потрошувачката на бел леб и слатки. Тој препорача црн леб, најмногу 150 грама на ден. Тој исто така советуваше да престанете да консумирате димени и солени производи.
Оброците треба да бидат чести: јадете нешто најмалку 4 пати на ден, но во мали делови.
За да ослабне, Углов држел диета на секои два месеци. Тој ја нарече „источна диета“. Тој рече дека со помош на оваа диета ослабува од 3 до 5 килограми, а таа е одлична и за чистење на организмот.
Диетата на д-р Углов бара броење калории и е исклучително лесна за одржување.
Лекарот советувал да се јаде точно до минута, со цел да се одржи оптималниот интервал помеѓу оброците.Дневна исхрана на д-р Углов:
9 часот наутро – црн чај или кафе со лажичка шеќер
11ч – 1 варено јајце, осум варени сливи натопени во вода.
14 ч – 200 грама посно варено месо (пилешко, говедско, посно свинско месо), 100 грама свежа или варена зелка или моркови, 1 портокал.
17 ч – 30 грама тврдо сирење без маснотии, портокали или јаболка.
20 ч – 250 мл јогурт или кефир.
Покрај диетата, следново придонесува и за слабеење:
Станете од масата ако се чувствувате сити. Ако се прејадете, тоа ќе влијае на вашата тежина.
Никогаш не легнувајте да спиете или одмарате после јадење. Веднаш штом јадете, одете на прошетка или направете нешто веднаш. Последниот оброк треба да биде неколку часа пред спиење. По можност, јадете најдоцна во 20 часот. Вечерата секогаш треба да биде лесна и се препорачува да биде само чаша малку јогурт или млеко.
Дури и ако не сте христијанин, постете. Д-р Углов веруваше дека постењето носи една придобивка! Повремено се откажуваше од производи од животинско потекло, ја намалуваше количината храна што ја јадеше и веќе се чувствуваше добро. Обидете се да го зголемите протокот на енергија – движете се колку што можете повеќе: одете на долги прошетки, не заборавајте да вежбате, ако вашата работа не е поврзана со физичка активност. Углов верувал дека храната со адитиви му штети на организмот. Колку е храната поприродна и поедноставна, толку е поздрава. Пред да ја користите диетата на д-р Углов, не заборавајте да се консултирате со лекар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e