Диета која го намалува холестеролот и ги чисти цревата

Многу луѓе за да ослабат прибегнуваат кон ригорозни диети, кои во многу случаи се неефикасни, или даваат привремени ефекти, бидејќи изгубените килограми брзо се враќаат.

Воопшто не треба да се размислува за гладувањето, без разлика колку сакате да ги изгубите вишокот килограми.

Наместо тоа, нутритивно здравите оброци и редовната физичка активност треба да бидат она на што ќе се свртите.

Појадокот е најважниот оброк во денот, а доколку сакате да биде здрав и на тој начин да го снабдувате организмот со хранливи материи и корисни материи од почетокот на денот, треба да внимавате што јадете.

Пченичните трици се одличен избор. Тие се богати со витамини А, Б, Е, а содржат и минерали, како што се цинк, железо, фосфор, натриум, калиум и магнезиум. Освен што имаат диететски ефект, одлично делуваат и на општото здравје.

Тие ефикасно го намалуваат нивото на токсините во организмот, благотворно делуваат на дигестивниот систем, бидејќи се исклучително богати со влакна, ги зајакнуваат ѕидовите на крвните садови и го регулираат нивото на холестерол.

Поради големото количество влакна, триците ќе ве држат сити долго време, а со овој оброк нема да внесете голема количина на калории во организмот. Појадокот со трици не е само нискокалоричен, туку и доста хранлив.

Препорачливо е да купите трици во оригинална, необработена форма, без додадени вкусови и шеќер.

За да подготвите здрав диететски појадок, измешајте една лажица трици со шолја кефир, оставете да отстои 20 до 30 минути, а потоа изедете ги на празен стомак. Доколку не сте љубител на кефирот, кој исто така е исклучително здрав за варење, можете да користите и јогурт.

Покрај пченицата, можете да користите овесни, лен и ржани трици, со тоа што е неопходно да се остават ржаните трици да отстојат во зовриена вода пред употреба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e