Број еден за силен имунитет: Густ чај од шипинки!

Овој чај е вистинска ризница на витамин Ц и ликопен, моќен антиоксиданс кој успешно го намалува зголемениот холестерол. Најдобар избор е за хипертоничарите бидејќи ефикасно го намалува крвниот притисок. За да се доведе до нормалните вредности, потребно е секој ден да пиете три шолјички.

Вкусниот и освежувачки чај од шипка ги ублажува и воспалителните процеси, па се препорачува и како додаток во лекувањето на остеоартритис.

Ги намалува болките и вкочанетоста, со што ја олеснува подвижноста, додека одделни експерти тврдат и дека помага во обновување на рскавицата.

Ги отстранува и различните тешкотии во стомакот, како што се грчевите, дијареата, запекот и други проблеми со дигестивниот систем.

Ја подобрува и работата на црниот дроб и жолчката, а се препорачува и за детоксикација на црниот дроб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e