7 правила за зајакнување на меморијата

Просечниот човечки мозок се намалува за приближно 5 проценти на деценија по 40-тата година од животот. Ова може да има големо влијание врз меморијата и фокусот.

Понатаму, мозочните нарушувања се во пораст. Во 2020 година, 54 милиони луѓе ширум светот имале Алцхајмерова болест или други деменција, и се очекува тој број да се зголеми.

Но, сериозниот ментален пад не мора да биде неизбежен дел од стареењето. Всушност, одредени фактори на животниот стил имаат поголемо влијание од вашите гени врз тоа дали ќе развиете болести поврзани со меморијата.

Истражувач на невронаука ни дава седум строги правила според кои живее за да го задржи својот мозок остар и да се бори со деменција.

Држете го вашиот крвен притисок под контрола

Вашето срце чука приближно 115.000 пати на ден и со секое отчукување испраќа околу 20 проценти од кислородот од вашето тело до вашиот мозок.

Високиот крвен притисок може да го ослаби вашиот срцев мускул и е една од водечките причини за мозочен удар. Идеално, вашиот крвен притисок не треба да биде повисок од 120/80.

Холестеролот е исто така клучен за здравјето на вашиот мозок и нервен систем. Американското здружение за срце препорачува мерење на нивото на холестерол на секои четири до шест години.

Управувајте со нивото на шеќер

Шеќерот во крвта е основно гориво на мозокот. Нема доволно, и немате енергија; премногу, и може да ги уништите крвните садови и ткивото, што ќе доведе до предвремено стареење и кардиоваскуларни болести.

Запомнете дека шеќерот не е непријател, вишокот шеќер е. Лесно е да додадете грам шеќер, дури и ако мислите дека сте внимателни – а шеќерот обично ќе се прикраде низ пакуваната храна.

Каде се крие шеќерот? Побарајте го ова во списокот со состојки:

Декстроза
Фруктоза
Галактоза
Гликоза
Лактоза
Малтоза
Сахароза

И бидете внимателни со кој било производ што вклучува сируп, како што е сирупот од агаве нектар или сируп од пченка со висока фруктоза.

Спијте квалитетно

Истражувањата покажуваат дека луѓето со нетретирана апнеја при спиење го зголемуваат ризикот од губење на меморијата во просек 10 години пред општата популација.

За повеќето луѓе, на здрав мозок му треба некаде помеѓу седум и девет часа сон во текот на ноќта.

Совети за спиење што ја зајакнува меморијата и имунитетот:

-Одржувајте конзистентен распоред за спиење и будење.
-Исклучете ги уредите еден час пред спиење.
-Направете нешто релаксирачко пред спиење, како што е слушање тивка музика или вежбање вежби за дишење.
-Излезете надвор и на природна сончева светлина што е можно поскоро по будењето.

Јадете хранлива исхрана

Еден начин да ги направите работите едноставни е да ги имате повеќето, ако не и сите, од овие ставки:

Масна риба како лосос
Авокадо
Јаткасти плодови
Боровинки
Растовиден зеленчук како рукола, брокула, зелка, марула..

Кога купувате храна, поставете си три прашања за да утврдите дали нешто е добро за вашиот мозок:

Дали ќе се расипе? Во многу случаи, расипливото е добра работа. Адитиви и конзерванси кои ја чуваат храната од расипување предизвикуваат хаос на вашите цревни бактерии.
Дали има еден куп состојки во таа пакувана храна? И дали можете да ги изговорите тие состојки? Или изгледа како резултат на хемиски експеримент? Исто така избегнувајте се каде што шеќерот е една од првите состојки.

Дали гледате виножито на вашата чинија? Хемикалиите кои на овошјето и зеленчукот им даваат светли бои помагаат во зајакнувањето на здравјето на мозокот.
Не пушете (и избегнувајте пасивно пушење).
Пушачите имаат 30 отсто поголем ризик за развој на деменција од непушачите. Тие ги загрозуваат и оние околу нив: Пасивното пушење содржи 7.000 хемикалии – од кои најмалку 70 можат да предизвикаат рак.

Направете друштвени врски

Во една неодамнешна студија, луѓето над 55 години кои редовно учествувале на вечери или други социјални настани имале помал ризик од губење на меморијата. Но, тоа не беше поради тоа што јаделе, тоа беше ефектот на повторениот социјален контакт.

За да ја намалите изолацијата и осаменоста, можете исто така да ги зајакнете мозочните хемикалии како што се серотонин и ендорфин со мали дела на љубезност:

Посакајте им добро на другите или испратете порака некому.
Дајте комплимент без да очекувате ништо за возврат.
Повикајте некој со кој вообичаено не контактирате.

Постојано учете нови вештини

Одржувањето силна меморија не е сè во мозочните игри како Судоку, Вордле и крстозборите.

Вештините за учење и стекнување информации се многу поефикасни начини за создавање нови врски во мозокот. Колку повеќе врски воспоставувате, толку е поголема веројатноста да ја задржите, па дури и да ја подобрите вашата меморија.

Кога размислувате да научите нешто ново, пристапете му на начинот на кој би вежбале фитнес. Сакате да вежбате различни мускули во различни денови. Истото важи и за мозокот.

Во текот на оваа недела, обидете се да го вкрстете вашиот мозок со мешање на ментални активности (учење нов јазик или читање книга) и активности за физичко учење (играње тенис или фудбал).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e