Први три смртни случаи од омикрон во Иран

Иранското Министерство за здравство ги пријави првите три смртни случаи во земјата од многу заразниот сој на омикрон.

„Бројот на пациенти со омикрон во земјата достигна 1.162 лица, а по еден смртен случај на омикрон е пријавен во градовите Табриз, Цезд и Шахрекорд, а еден тешко болен пациент е хоспитализиран во пристаништето Ахвазуту, објави Ројтерс.

Иран оваа недела ги укина ограничувањата за копнено патување до и од соседните земји и некои европски земји, но ја укина и забраната за пристигнување од Обединетото Кралство, Франција и други земји во јужна Африка поради страв од медиумите.

Иран, епицентарот на пандемијата на Блискиот Исток, има 132.044 смртни случаи во пет бранови на Ковид-19 од февруари 2020 година.

Смртноста е намалена во последните месеци, објави државната телевизија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e