Хрватска: Бегале од полицијата и се забиле во ѕид, четворица мртви, меѓу кои и едно дете

Тешка сообраќајна несреќа се случила околу 7 часот во местото Брнаже кај Сињ. Четири лица загинаа при излетување на патничко возило од коловозот, кое потоа удрило во ѕид. Останатите лица кои се наоѓале во возилото, кое било со камп приколка, се пренесени во болница.

„Според првите информации загинатите најверојатно се мигранти“, информираат од сплитско-далматинската полиција.

Сообраќајната несреќа се случила по полициска потера од Триљ до Брназ, каде патнички автомобил со унгарска регистрација поради пребрзо возење удрил во ѕид од семејна куќа, пишува Dalmacija news.

Загинаа дури четири лица. Како што јавија хрватските медиуми помеѓу загинатите е и дете на 14-годишна возраст.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e