Гром го погодил авионот со кој летале хрватските ватерполисти на враќање од Белград

Ватерполистите на хрватскиот ватерполо клуб „Југ“ доживеале големи непријатности на летот од Белград до Тиват, кога гром удрил во авионот со кој летале.

Според порталот „Дубровник нет“, ватерполистите и управата на клубот летале со авион на „Ер Србија“, кога околу 14 часот, при слетување на аеродромот во Тиват, удрил гром во леталото.

Колку пати сум летал во животот, но никогаш не го доживеав тоа што ни се случи вчера. Луѓето повраќаа, врескаа, неконтролирано стануваа од седиштата и врескаа дека мора да излезат“, изјави директорот на ВК „Југ“. Огњен Кржиќ (52 ) за Дубровник Нет.

Над Тиват беснееше невреме, кое го фрлило авионот на сите страни, па морале да го одложат слетувањето.

“Кога пилотот сфати дека работата е надвор од контрола, тој повторно почна да станува од пистата што речиси ја допревме. Кружевме околу аеродромот и сето тоа време страшно не фрли. По половина час ужас и распаѓање, се обидовме повторно да слетаме, а потоа „Гром удри во авионот“, рече Кржиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e