Не му помогна ни пласманот во осминафиналето на ЛШ: Анчелоти отпуштен од Наполи

Тренерот на Наполи, Карло Анчелоти беше разрешен само неколку часа по победата од 4-0 над Генк, кој го рангираше италијанскиот тим за 1/8-финалето на Лигата на шампионите.

Веста беше официјално дистрибуирана од клубот и секако е изненадувачка, иако тензиите меѓу Анчелоти и раководството не се од вчера.

Самиот тренер зборуваше на прес-конференција по натпреварот со Генк, најавувајќи дека не поднел оставка и нема намера да си даде таква, откако сака да продолжи да работи, со надеж дека играчите ќе ги подобрат своите перформанси.

Клубот се заблагодари на Анчелоти за работата и изрази надеж дека двете страни ќе го задржат меѓусебното почитување.

Според „Скај Спорт Италија“, одлуката за ослободување на Анчелоти била донесена од сопственикот Аурелио де Лаурентис пред средбата со Генк.

Џенаро Гатузо се очекува да биде прогласен за наследник на реномираниот стратег уште наутро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e