Околу 220 лица спасени во близина на грчкиот остров Крит

Југоисточно од грчкиот остров Крит рано утрово биле спасени околу 220 бегалци и мигранти, кои со мал рибарски чамец тргнале од Либан, а крајната дестинација била Италија, соопшти портпаролот на крајбрежната служба на Грција Никос Кокалас говорејќи за грчката телевизија ЕРТ, јави дописничката на МИА од Атина.

Луѓето биле во мал рибарски чамец наменет за не повеќе од 15-20 лица, а Кокалас истакна дека „колку и да звучи неверојатно во чамец што не собира повеќе од 15-20 лица, имаше 220 луѓе“.

Откако биле забележани мигрантите, веднаш биле известени бродовите што биле во близина, а лицата биле спасени од еден таков брод и најверојатно ќе бидат пренесени на островот Кос со оглед на тоа дека таму постои прифатен центар.

Според портпаролот на крајбрежната служба на Грција, во првата половина на 2022 година околу 15.000 луѓе биле спречени да влезат во грчките територијални води, бројка што е двојно поголема во споредба со истиот период лани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e