Талески: Единствен кој се израдува на недобивањето датум од ЕУ беше Мицковски

-Во однос на темите на внатрешни реформи кои не се постигнати, социјалниот пакет е зголемен за 300 посто, внимавајте 300 посто, три пати, опфатот на деца кои имаат добори детски додаток 72.000 деца, 72 000 деца, минималната плата 9000 денари беше во времето на ВМРО – ДПМНЕ моментално е 14.500 идната година ќе биде 15.000 и 16.000, растот на плати во десет години владеење на ВМРО – ДПМНЕ, просечната плата е порасната само за 840 денари, 840 денари дозволете во рок од десет години, во две години од владата на СДСМ е зголемена просечната плата 2.200 денари, 2.200 денари, не е доволно, далеку сме од тоа што е потребно за граѓаните…Ветувањето ќе биде постигнатно ако продолжат трендовите кои владата ги почна во текот на 2020 година ќе биде постигнато и тоа ќе биде еден од првите успеси на вториот мандат на премиерот Заев.. – рече Дане Талески во вечерашното гостување во „Само вистина“ на Канал5 каде дебатираше со меѓународниот секретар на ВМРО ДПМНЕ Тимчо Муцунски.

-Никој не беше против Република Северна Македонија да добие да добие датум за преговори, односно одлука за преговори дури ни Макрон, единствен кој што се израдува на тоа мислејќи дека ќе добие некои тесни политички поени беше вашиот лидер Мицкоски… – додава Талески.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e