Загина велосипедист на обиколница кај Радишани

Во тешка сообраќајка во која автомобил удрил велосипедисти која се случи попладнево на обиколницата во Скопје кај клучката во Радишани едно лице загина, а има и повредени.

Од МВР информираа дека во 15:48 часот е пријавено дека на обиколница, после клучка Радишани во правец кон Тетово се случила сообраќајна несреќа во која возило „мазда” со скопски регистерски таблички управувано од Р.Р. (63) удрило во двајца велосипедисти – А.Ш., кој починал на лице место и А.П., кој се здобил со повреди и со возило на Итната медицинска помош е пренесен во ургентен центар „Мајка Тереза”.

Полициски екипи во моментов вршат увид на место на настанот.

Неофицијално станува збор за професионален велосипедист. Загинатиот велосипедист неофицијално е професионалец во тимот „Феникс Тетово“, зад себе остави две малолетни деца. Ова е втора несреќа во која загина велосипедист по само месец ипол откако на автопатот Скопје – Тетово имаше таков случај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e