Стоп за кариес: потребни се само три состојки! Пробајте.

Кариес на забите е еден од најчестите проблеми. Често е пропратен со болка.
Затоа денес ќе ви презентираме еден рецепт за спречување на оваа болест.
Доколку го користите редовно ќе ги избегнете болките кај забите.
состојки:
– 1/4 лажичка масло од кокос
– 1/4 лажичка куркума прав
– 1/4 лажичка морска сол
Начин на подготовка:
Измешајте ги состојките да се направи хомогена смеса, потоа нанесете на четката и темелно исчистете ги забите.
Не ја плакнете устата веднаш, почекајте 2/3 минути, смесата ќе почне да работи.
Потоа исчистете ги забите со пастата за заби која ја користите секојдневно.
Освен што поседува лековита сила, оваа смеса позитивно ќе делува и во белеењето на забите и нивната цврстина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e