Серотонин диета – За минус килограми и плус добро расположение

Серотонинот е вид на хемиски „предавател на порака“ или – со еден збор – невротрансмитер кој учествува во бројни процеси во организмот.

Овие процеси вклучуваат добро варење и добро расположение, но и редовно спиење, регулиран апетит и позитивни чувства, пишува Lepa & Srećna.

Кога има доволно серотонин во телото, ние сме расположени и подготвени за дружење, а кога е ниско, се чувствуваме раздразливо и импулсивно. Тогаш сме склони кон агресија или промени во расположението и вознемиреност. Се случува да спиеме лошо иако постојано се чувствуваме уморни.

Наједноставен начин е да бидете изложени на светлина. Истражувањата покажуваат дека нивото на серотонин паѓа во текот на зимата и е повисоко во лето. Ова се совпаѓа со утврдени сезонски депресии кои го загрозуваат менталното здравје во кратките, зимски денови. Неопходно е да поминете најмалку петнаесет минути на ден надвор на сонце секој ден. Исто така, ќе го поттикне производството на скапоцен витамин Д.

Во текот на зимата, можете да користите силно осветлување во куќата.

Физичката активност и масажата имаат и терапевтски ефект врз производството на серотонин во организмот. Па така, би било идеално – кога веќе сте надвор – да посветите време на трчање или вежбање. Секоја аеробна активност е добра – пливање, возење ролери или возење велосипед. Конечно, можете да го подигнете нивото на серотонин во организмот со храна. Но, не директно! Храната не го содржи овој невротрансмитер, тој се произведува во нашето тело. За ова е потребен триптофан – аминокиселина која се претвора во серотонин во нашиот мозок. Најмногу триптофан ќе најдете во храна богата со протеини, како што се пилешко или мисирка, но и риба.

Со цел лесно да се преминат сите бариери кои природно го бранат мозокот, идеално е триптофанот да биде придружуван од јаглехидрати – најмалку 30 до 40 грама по порција.

Триптофанот се наоѓа во млекото и јаткастите плодови, затоа препорачуваме закуска – овесна каша со млеко и сецкани ореви. Добри извори на триптофан се други видови живина, како и јајца, производи од соја и соја.

Од слатки, чоколадото е идеално, и каде и да можете, додајте семе – сусам, сончоглед и тиква.

Така, можете да направите сендвич со мисирка или да послужите интегрален леб со печен лосос. Земете спирулина, оваа алга има многу вредни состојки, вклучувајќи материјал од серотонин. Покрај тоа, додадете пробиотици за да му помогнете на триптофанот полесно да стигне до мозокот. Да, може! Особено ако некој ризикува со додатоци без медицински надзор. Серотонинскиот синдром може да биде многу опасен. На луѓето кои веќе се на одредена терапија не им се препорачува да ја заменат со серотонин по сопствена иницијатива.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e