Ослободете се од главоболката со помош на солена облога

Ако имате силна главоболка, искористете го овој едноставен метод и бидете сигурни – ќе ви биде многу подобро.

Оваа обична солена облога, освен што ќе ве ослободи од главоболката, туку ќе ви го нормализира и крвниот притисок, но и ќе ги елиминира отоците од вашите нозе, и тоа за многу кратко време.

Потребно е само да го приготвите солен раствор според следниот рецепт.
Најпрво пригответе ја облогата од газа или тенка памучна ткаенина. Газата треба да ја ставите во 8 слоеви, а ширината на облогата треба да одговара на висината на челото, а должината според обемот на главата.

Потребни состојки:

250 мл вода
2 лажички сол

Постапка:

Загрејте 250 мл вода до 60-70 степени, па во неа растворете 2 рамни чајни лажички сол. Ќе добиете 8% солен раствор.

Со топла вода брзо измијте измијте го челото, тилот, ушите. Натопете ја облогата во солениот раствор, малку исцедете ја, протресете да се подизлади, па завиткајте ја главата, ушите и тилот.

За да фиксира облогата, дополнително додадете памучна ткаенина, а потоа легнете. За само неколку минути ќе почувствувате олеснување, но не брзајте со отстранување на облогата. Останете да лежите уште 20-тина минути. После отстранување на облогата, челото, ушите и тилот повторно измијте ги со топла вода.

КАКО ОВА ДЕЛУВА?

Ова може да ве збуни. Внесот на сол во организмот предизвикува отекување и зголемување на крвниот притисок. Но надворешно, солената облога преку кожата делува токму спротивно. Ноз кожата се поттикнува исфрлање на вишокот течности од организмот, односно делува како диуретик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e